Turksat 6A Nedir ? Turksat 6A Gönderim Tarihi

By | 22 Şubat 2020
turksat 6a nedir - Turksat 6A Nedir ? Turksat 6A Gönderim Tarihi

TURKSAT 6A Nedir?

 

TURKSAT 6A Nedir?

 

TÜRKSAT6A yerli ilk haberleşme uydusu olarak belirtilmektedir. 60 ay olarak belirtilen milli haberleşme uydusu projesi 15 Aralık 2014 yılında başlanmıştır. Daha önceden yapılan uydulardan farkı ise tamamen yerli haberleşme uydusu oluşudur. Bu haberleşme uydusunu geliştirerek farklı modellerde eklenmektedir. 15 yıl hizmet ömrü olarak belirtilen yerli haberleşme uydusunun 2021 yılında fırlatılması planlanmaktadır. Toplam kütlesi 4200 kg olan uydunun kuru kütlesi ise 1700 kg olarak yapılmaktadır. Fon sağlayan TÜBİTAK A.Ş uydunun başarı sağlaması ardından uydunun işleticisi ve sahibi olacaktır.

 

TÜRKSAT 6A Gönderim Tarihi

 

TÜRKSAT 6A 1994 yılından bu yana uydu üretimi yapmaktadır. Fakat parçalarının çoğu yabancı olan bu uyduların yanı sıra Türkiye’nin tamamen yerli olarak çıkardığı ilk haberleşme uydusu türksat 6A olarak belirtilmektedir. 2014 yılında yapılmaya başlayan milli haberleşme uydusunun tamamlanması 60 ay sürecektir. Yapılmakta olan yerli haberleşme uydusunun 15 yıllık hizmet ömrü olacağını belirtilmektedir. Aynı zamanda 2021 yılında yapımın tamamlanıp testlerin yapılmasından sonra fırlatılması planlar içindedir.

Bu arada daha öncede söylediğim gibi Turksat 6A uydusunun %100 yerli olacağını belirtmek isterim. İnşAllah ülkemiz için büyük başarı olacak.

Maliyet: 600 milyon TRY (2018)
Yörünge yüksekliği: 35.786 km

Üreticiler: ASELSAN, TUSAŞ, Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü, C Tech Bilişim Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş.

 

Turkcell 5G’de Rekor Kırdı – Hız Rekoru  yazımızı da inceleyebilir Turkcell’in 5G hizmetinde kırdığı rekor hakkında yorumlarınızı iletebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir