URL mülkte yok hatası [ÇÖZÜMÜ] Search Console

URL mülkte yok hatası [ÇÖZÜMÜ] Search Console

URL mülkte yok hatası çözümü
Seçili mülkteki bir URL’yi denetle veya başka mülke geç. Bu ikisi gibi hata alıyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.. 🙂

Geçenlerde sitemin google indexlerine bakarken sitemin sadece etiketlerinin indexlendiğini gördüm. Bir yazının linki indexlenmiyor ama yazıya yazdığım etiket şu şekilde indexleniyor  yazanadam.com/tag/etiket Bu da tahmin ediyorum ki ziyaretçi yönünde olumsuz yansıyordur.  Google üzerinde biraz araştırma sonrasında Google Search Console dan el ile linkleri tek tek eklemeyi denedim.

Search Console a sitemi çok önceden kaydetmiştim ve doğrulamıştım zaten. Sol menüdeki URL Denetimi kısmına girip sitemde herhangi bir link arattığımda Url Mülkte yok. Seçili mülkteki bir URL’yi denetle veya başka mülke geç hatası alıyorum.
Sitem doğrulanmış şekilde neden bu hatayı alıyorum diye baktığımda ise. Link yapısından alakalıymış.

Link yapısı derken de linkin başında bulunan https, http ve www   yani search console da URL denetimi yaparken dikkat edeceğiniz nokta linkinizin başında http veya https varsa  www olarak aratın mutlaka denetimi gerçekleştireceksiniz.. Veya www diye aratıyorsanız http veya https şeklinde aratın..

Sitenizin sadece etiketlerinin değilde tüm konu linkinin indexlenip indexlenmediğini nasıl öğrenirim diye soracak olursanız linki kopyalayıp googlede aratın.
Eğer ilk sırada çıkıyorsa indexlemiştir. Linki ilk sayfanın 3-5 sırasında göremiyorsanız indexlememiştir..

URL denetimini kullanıp URL yi googleye manuel ekleyerek indexlenmesini sağlayabilirsiniz..

URL’nin indexlenip indexlenmediğini ise yine aynı şekilde linki kopyalayıp googlede aratarak öğrenebilirsiniz..

Sitenizin indexlenip indexlenmediğini de site: siteadresi. com şeklinde google de aratarak bulabilirsiniz..