VDS Bulut Sanal Sunucu Hızlandırma Teknikleri

VDS Bulut Sanal Sunucu Hızlandırma Teknikleri

Arkadaşlar yaklaşık olarak 1 aydır vds sanal sunucu kullanmaktayım malum sanal sunucuların özellikleri yükseldikçe aylık ödenen miktarlarda artıyor.. Ben en düşük özellikte 1 cpu 1 ram windows 7 özelliğinde sunucu kiraladım.

Zamanla vds sanal sunucularımı kullandıkça yavaşlamalar meydana geliyor.. Yavaşlamaların önüne geçmek için her gün sunucu 1 kere yeniden başlatıp kullanabilirsiniz fakat aslında çokça bilinen ama pek uygulanmayan 3-4 taktik söyleyeceğim ve bu taktiklerden sonra vds sanal sunucunuzun hızını bir miktarda olsa arttırabileceksiniz..

VDS Sanal Sunucu Hızlandırma Taktikleri

  1. Önerim uygun bütçeli bir sunucu aldıysanız büyük ihtimal işletim sistemi windows 7 olarak gelecektir. Windows 7 temasını masaüstünde sağ tık Kişiselleştir / Temel ve Yüksek Karşıtlık Temaları kısmında bulunan Windows Klasik tema ile değiştirmeniz. Ne kadar az görsellik o kadar hız demektir.
  2. Önerim sunucuları kiraladığınızda büyük ihtimal Windows Uptade açık olacaktır ve %90 ihtimal windows update ile sizin herhangi bir işiniz olmayacaktır. Başlat / Tüm Programlar / Windows Update a tıklayıp sol üst menüden Ayarları Değiştire tıklayın ve güncellemeleri hiç bir zaman denetleme seçeneği seçip tamam deyin. Bunu yaptığınız hem işletim sisteminiz güncelleştirme aramakla uğraşmayacak hemde vds sanal sunucu güncelleştirmeleri ararken internetini boş yere kullanmamış olacak. İnternetinizdeki yavaşlığın yanı sıra güncellemeler bilgisayarınızı yani sanal vds sunucunuzu yavaşlatacaktır.
  3. Önerim eğer ki sanal sunucu ( vds ) kullanırken tarayıcıyla çok işiniz oluyorsa (firefox, explorer, chrome) gibi tarayıcıların geçmişini işiniz bittikten sonra temizlemeniz. Tarayıcıyı yavaşlatan en büyük etkenlerden birisi de çerezlerdir. Kullandığınız internet tarayıcısının geçmişini temizlemek tarayıcınızı hızlandıracaktır.
  4. ve son önerim 3 – 4 günde bir veya haftada bir sunucunuzun disk temizleme ve birleştirme işlemini yapmanız. Disk temizleme işlemini her zaman yapabilirsiniz kısa süren bir işlem. Ancak disk birleştirme işlemini büyük boyutlarda çok dosya indirip silmediğiniz sürece yapmanıza gerek yok. Yapmanızın faydası olur mu tabiki olur microsoft o birleştiriciyi boş yere koymadı windowsa 🙂

Yukarıda yazdıklarımı vds sanal sunucularımı 15-20 gün kullandıktan sonra farkettim. Ve hepsini bütün sunucularımda uyguladım gözle görülür şekilde hızlanmalar yaşadım.. Sizinde faydanıza olur inşAllah.