VDS (Virtual Dedicated Server ) Sanal Sunucu Nedir

VDS, Virtual Dedicated Server teriminin baş harflerinden oluşmaktadır. VDS’in her ne kadar Türkçe’de net bir karşılığı olmasa da Paylaşımlı Ayrılmış Özel Sunucu olarak tanımlanabilir.

Son dönemin en popüler bulut sunucu hizmetlerinden biri olan VDS; kullanıcılarına kendi web uygulamalarını geliştirmeleri, dağıtmaları ve barındırmaları için kullanabilecekleri bir sanal sunucuyu kiralama imkânı verir. Yani VDS hosting’i tercih eden bir kullanıcı belirli bir alanı kiraladığı zaman, o alan o kullanıcının dışında herkes için kullanıma kapalıdır ve kullanıcı kendi isteklerine göre alanını dilediği gibi kullanabilir.

VDS’in altyapısı da teknik olarak diğer sanal sunucu hizmetlerine ve VPS’ benzer. VDS de tıpkı VPS gibi bir ana fiziksel makine üzerinde bulunur ve sanallaştırılarak bir sunucuya dönüşür. Daha sonra bu yeni sunucuya özel olarak RAM ve işlemci gibi atamalar yapılır.Örneğin; bir kullanıcı kendine ayrılan RAM miktarının tamamını kullanmıyor olsa bile RAM’i yine kendisine özel şekilde kalır ve kullanıma hazır bir şekilde bekler. Böylelikle RAM kısıtlamalarıyla ilgili problemler ortadan kalkmış olur.

VPS paketlerinde aynı donanımı kullanan herkes aynı işletim sistemini kullanırken VDS’te durum biraz daha gelişmiştir ve her kullanıcının kendine ait işletim sistemi vardır. Yani VDS serverlarının üzerinde VPS’ten farklı olarak birbirinden bağımsız şekilde çalışan işletim sistemleri ya da sunucu yazılımları bulunabilir. Böylelikle sanal kısıtlamalar yazılımsal olarak ortadan kaldırılabilir.

Alıntı: İHS

VDS Bulut Sanal Sunucu Hızlandırma Teknikleri yazımı da inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir