Vietnam Hakkında Bilgiler

By | 22 Kasım 2019

vietnam hakkinda bilgiler 300x180 - Vietnam Hakkında Bilgiler

Vietnam hakkında bilgiler

Yaklaşık 330 bin kilometre karelik yüzölçümü ile Vietnam’ın haritası S harfini andırmaktadır.

Güney Asya’da yer alan ülkenin kuzeyinde Çin, batısında Kamboçya ve Laos, doğusu ve güneyinde Güney Çin Denizi yer almaktadır. Başkenti Hanoi’dir.

Milattan önce 3. yüzyılda Çin’den Vietnam’ın orta bölgelerine gelen Viet kabileleri Nam Viet Devletini kurdular.

Tarihte bir çok kez Çin’in hakimiyetine giren devlet, en son 1945’te Vietnam’ı işgal eden Japonya’nın 2. Dünya savaşında teslim olmasıyla bağımsızlığını ilan etmiştir.

Ülke Budizm ağırlıklı olmak üzere Konfüçizm, Taoizm, Hristiyanlık, İslam, Hinduizm ve Hoa, Hao, Cao Dai gibi bir çok yerel dine inanan insanlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu dinlerin bazıları ise reenkarnasyonu, yani öldükten sonra tekrar dünyaya geleceğini kabul etmektedir.

Son Doong;
Laos sınırında 1991 yılında bir köylü tarafından keşfedilen bu mağara 2009 yılına kadar tüm dünyadan saklandı. Dünyanın en büyük mağarası Son Doong’un içinde 200 metre derinliğinde göl, 70 metre boyunda dikitler, yağmur ormanları, kendine ait iklimi ve bir çok hayvanı bulunduruyor.

Bu mağara sisteminin 139 kilometre uzunluğunda olduğu tahmin edilmektedir ancak şu ana kadar yaklaşık 10 kilometre kadarı keşfedildi. Üzerinde bir çok teori üretilen bu gizemli bölgeye günlük ve haftalık olmak üzere turistik turlar düzenlenmektedir.

Vietnam’da Ulaşım
Yaklaşık 100 milyonluk nüfusa sahip Vietnam’da 30 milyondan fazla motorsiklet vardır. Bu sayı ülkedeki araba sayısının en az 20 katıdır. Her evde ortalama 2 motorsiklet bulunur ve ülkedeki ulaşımın yüzde 60’ı motorsikletlerle sağlanır.

Ekonomi
Dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasındadır. Dünyada kaju ve karabiber üretiminde birinci sıradadır. Bu bilgi ilginç gelebilir ama Vietnam, Brezilya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci kahve üreticisidir. Yaklaşık 50 yıl önce dev ormanları yok edip kahve çiftlikleri kurmuşlardır. Vietnam hakkında bilgiler

Altın Köprü
Yapımı 2 milyar dolara mal olan, Vietnam’ın Da Nang bölgesinde Ba Na tepeleri üzerine kurulan 1400 metre yüksekliğindeki devasa köprü, son zamanlarda dünyanın en popüler turistik mekanlarından biri olmuştur.

 

Mısır Hakkında Hiç Duymadığınız Bilgiler yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir