Windows 7 Hızlandırma – Bilgisayar Hızlandırma

Windows 7 Hızlandırma – Bilgisayar Hızlandırma

Öncelikle windows 7 hızlandırma yöntemi harddiskinizi ssd bir harddiskle değiştirmek olacaktır.
Aynı özelliklere sahip ssd takılı bir bilgisayarla normal harddisk takılı bir bilgisayar arasında 5 kat hız farkı vardır.
Ssd takılı bilgisayar daha stabil ve daha hızlı çalışır. Kopyalama işlemleri vs. daha hızlı şekilde yapılır.
Daha fazla detay için SSD Hızlı mı ? Ssd Nedir ? yazıma bakabilirsiniz..

Güç Seçenekleri

Bilgisayarınızın güç seçeneklerini ayarlamakta bilgisayarınıza performans katacaktır.
Denetim Masası / Güç Seçeneklerine gelip Yüksek Performans’ı seçerseniz bilgisayarınız dengeli ve güç tasarrufu moduna göre daha hızlı çalışacaktır. Denetim masasında güç seçeneklerini bulamazsanız arama başlata tıkladığınızda arama kısmına güç seçenekleri yazıp oradan ayarlayabilirsiniz.

Tema Ayarları

Windows 7 bilgisayarınızın teması Aero tema olarak seçiliyse görsellik ön planda olduğundan yavaş çalışabilir. Temanızı windows klasik olarak ayarlarsanız görünüm olarak pek memnun olmasanız da bilgisayarınızın performansı artacaktır.
Ne kadar az görsellik o kadar çok hız. 🙂 Windows 7 hızlandırma

Disk Temizleme

Bilgisayarınız da program ekleyip kaldırarak, girdiğiniz internet sitesinin çerezleri, bilgisayarda yaptığınız işlemler vs. diskinizde çöp dosyalar oluşturacaktır. Bu çöp dosyaları temizlemek için çeşitli ccleaner gibi programlar da mevcut. Bu programları indirip harddiskinizi temizleyebilirsiniz. Windowsun kendi içinde bulunan Disk Temizleme özelliğiyle de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.. Başlat menüsüne tıkladığınız Tüm Programlar / Donaltılar / Sistem Araçları kısmında bulabileceğiniz Disk Temizleme programıyla disklerinizi temizleyebilirsiniz.

Windows Update

Windows uptade bildiğiniz gibi bilgisayarınızın işletim sistemini güncellemenize yarayan programdır.
Ancak windows updatenin açık olması bilgisayarınızın devamlı bir güncelleme araması bunu indirmesi ve bunu yüklemesi gibi bir ton işle hergün boş yere meşgul olacak.

Windows Updatenin devamlı açık olmasındansa kapalı durup siz istediğiniz zaman güncellemeye açmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Ben şahsi bilgisayarımda formattan sonra direk kapatıyorum ve hiç güncellemiyorum ancak siz güncellemek istiyorsanız. Denetim masası Windows Update bölümünden isterseniz kapatabilir. İstersenizde güncellemek istediğinizde açıp bilgisayarınızı güncelleyebilirsiniz.

Yüksek Performans Ayarlama

Son olarak bilgisayarınıza windows tarafından konulmuş Performans seçenekleri mevcuttur. Bu seçenekleri windows ilk kurulduğunda kendisi otomatik olarak ayarlar. Bunu değiştirmek için Başlat / Denetim Masası / Sistem / Gelişmiş Sistem Ayarları kısmından Gelişmiş sekmesine gelip Performansdan En iyi performans olarak ayarla kısmını seçenerseniz bilgisayarınızın performansında gözle görülür bir fark görebilirsiniz. Ancak bu seçeneği seçtiğinizde tema değiştirdiğiniz gibi eski windows klasik temasını kullanmaya başlarsınız.

Windows 7 hızlandırma ayarları

Windows Gereksiz Dosyaları Silme

Birde çok yerde bulamazsınız ancak disk temizlemede bahsettiğim çöp dosyaların tutulduğu Windows C diskinde 2 klasör mevcut bu klasörleri de aklınıza estikçe silebilirsiniz. Bilgisayarım / C Diski / Windows / Temp klasöründeki dosyalar gereksiz dosyalardır. Bunları istediğiniz zaman silebilirsiniz. Siz silsenizde bir iki gün içerisinde bu klasöre yine çöp dosyalar gelecektir. Bu dosyaları silmenizin herhangi bir zararı yoktur. Temp klasörünün yanısıra Perfect isimli klasördeki dosyalarda yine windowsun çöp dosyalarıdır. Bunun içerisindeki dosyaları silmenizinde bilgisayarınıza herhangi bir zararı yoktur. Aklınıza geldikçe bu klasörlerdeki dosyaları silebilirsiniz..