Yeni Kimlik Yenileme Ücreti

Yeni Kimlik Yenileme Ücreti

Yeni Kimlik Yenileme Ücreti

Yeni kimlik yenileme ücreti 25 liraya, kayıp kimlik yenileme ücretinin ise 50,00 lira olarak güncellenmiştir. Yeni çipli kimlik uygulaması tanıtıldığında tüm vatandaşlar için kimlik güncelleme süreci 2020 yılında sona erecekti. Ancak birçok kişi hala kimliğini yenilemediği için Bakanlık bu süreyi 2023’e kadar uzattı.

Yeni kimlik kartı nedir?

Yeni kimlik yenileme ücreti öğrenmeden önce kimlik kartı nedir bakalım. Kimlik kartı, hane kaydı bulunan Türk vatandaşlarına kimlik doğrulama veya sorgulama işlemlerini sağlamak için verilen ve vesikalık fotoğraf içeren bir karttır. Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle Türkiye’de çipli kimlik kartlarında yeni bir dönem başladı. Eski kimlik kartı raftan kaldırılarak yeni kimlik kartına geçiş başladı. Böylelikle kimlik sorgulamalarınız kolaylaşır ve yurt dışında da geçerli kimlik kartına sahip oluyorsunuz.

Yeni kimlik yenileme ücreti ödemeden önce yeni kimlik kartı alabilmek için bazı şartları yerine getirmemiz gerekiyor. Kimlik belgesi başvurularının çok olması nedeniyle başvurular sadece randevu ile yapılabilmektedir. Randevu aldıktan sonra gerekli belgeleri getirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde işleminiz işleme alınmayacak ve başka bir tarih ayırmanız gerekecektir.

Yeni Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Yeni kimlik yenileme ücreti ödemeden önce kimlik kartı nasıl alınır bakalım. Yeni kimlik kartı Nüfus ve Sivil İşler Genel Müdürlüğü portalından veya çağrı merkezinden (Alo 199) temin edilebilir. Kimlik kartı, uluslararası aile kartı, pasaport, ehliyet veya kurumsal mevzuatta yer alan alternatif kimlik belgeleri buradan alınabilir.

Sokağa çıkma yasağı uygulandığında, öğrenciler sınava başvurduklarını belgeleyen belgelerle dışarı çıkabilirler. Nüfus Müdürlüğü’ne T.C. kimlik kartı başvurusu yapmakta 18 yaş sınırı vardır ve gerekirse anneleri, babaları ve ebeveynler veya vasileri ile gidebilirler. Ayrıca nüfus bürosu resmi tarih ve saatlerde hizmet vermeye devam edecektir.

Yeni Kimlik Kartında Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Yeni kimlik yenileme ücreti hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bilmeniz gereken bir diğer konu fotoğraftır. Kimlik fotoğrafı Nüfus Genel Müdürlüğünün 2021 yılı için istemiş olduğu standartlar şu şekildedir: Biometrik fotoğraf olmalıdır. Vesikalık fotoğraf kesinlikle kabul edilmemektedir. Fotonun boyutu 50mm * 60mm ölçülerinde olmalıdır. Son 6 ay içinde çekildiğiniz bir fotoğraf olmalıdır. Sizi olduğu gösteren bir fotoğraf olmalıdır. Işık bütün yüzünüze eşit olarak yansımalıdır.

Fotoğrafınızda asla leke olmamalıdır. Ayrıca buruşan ve katlanan fotolar kabul edilmez. Gözleriniz açık olmalıdır. Çekilen kimlik fotoğrafınızı yanlış ölçülerde kesmeyin. Çok küçük ebatlarda kestiğiniz fotoğraflar kabul edilmeyebilir. Ölçülere muhakkak uyunuz. Fotoda sürekli kullandığınız gözlük gibi şeyler olabiliyor ve şapka gibi şeyler asla kabul edilmez.

Biometrik Fotoğrafta Sakal Olabilir Mi?

Biyometrik fotoğraflı sakal, en çok dikkat edilen konudur. Fotoğrafçıya gittiğinizde fotoğrafı nerede kullanacağınızı mutlaka söyleyin. Nüfus Müdürlüklerini kimlik fotoğrafçılığı için sorguladığımızda biyometrik fotoğrafçılığın sakal bırakabileceği cevabını aldık. Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli şey sürekli sakalınızın olup olmadığıdır. Eğer sakalı olan biri değilseniz sakallı fotoğraf çekmemelisiniz. İşlemlerde resmi işlemlerde sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Sakallı fotoğrafınız ile ehliyet, kimlik veya pasaport alabilirsiniz.

Biometrik Fotoğraf Özellikleri

Yeni kimlik yenileme ücreti ödemesinden önce yapılması gerekenlerden biri biometrik fotoğraf çekmektir. Peki biometrik fotoğraf özellikleri nelerdir? Kimlik fotoğrafının özellikleri Nüfus Genel Müdürlüğü’nün açıklamaları aşağıdaki gibidir. Boyutları 60 mm X 50 mm’dir. Fotoğrafı çektikten sonra boyutunu çok fazla küçültmeyin. Standartları ICAO tarafından belirlenmiştir.

Bu fotoğraflar uygun makinelerde okunabilir ve dijital olarak kaydedilebilir. Yüksek kaliteli çekim gereklidir. Arka planı beyaz olmalı ve arkasında kesinlikle başka nesne olmamalıdır. Gözlük takabilirsiniz. Ancak gözlüğünüzde herhangi bir yansıma olmamalıdır. Gözleriniz açık olmalı. Başörtüsü takan kadınlarda yüzü çeneye kadar görünmelidir. Sakal için bir açıklama yok. Ancak yüz tanımaya engel olmayan bir sakalınız olabilir. Bunu bütün fotoğrafçılar bilir. Biyometrik fotoğrafların özelliklerini bölümde özetledik.

Biyometrik Fotoğrafta Kıyafet

Yeni kimlik yenileme ücreti ödemeden önce çekilen biyometrik fotoğraf için belirli kıyafet zorunluluğu yoktur. Yani kullanılmak için bir takım elbise giymeniz gerektirmez. Ancak bu konuda kendinizi rahat hissetmiyorsanız, bir kostümle de alabilirsiniz. Kıyafette en önemli sorun beyazdır, arka plan rengi beyaz olacağı için tercih edilmemesi gerekiyor. Bunun dışında yüzünüzü kapatmayacak herhangi bir eşarp kullanılabilir. Eşarp renginde herhangi bir kısıtlama yoktur. Yüzünüz ne giyerseniz giyin fotoğrafın ana bölümünde görüneceğinden eşarp sorun teşkil etmiyor. İster mavi gömlek ister kazak giyiyor olun fark etmez.

Biyometrik Fotoğraf Fiyat ve Geçerlilik Süresi

Yeni kimlik yenileme ücreti öncesinde çekilecek olan biyometrik fotoğrafların geçerlilik süresinin 6 ay olduğunu belirtelim. Biyometriler tarihlidir ve 6 aylık bir süreye sahiptir. Bu süre zarfında gerekirse kullanmalısınız. Fotoğrafçılar en az 6 fotoğraf çeker. 2021 biyometrik fotoğraf fiyatı minimum 20 TL olarak belirlenmiştir.

20 TL olan çekim ücreti resmi olarak odalar tarafından belirlenir. Eğer kullanmıyorsanız tüm bu fotoğrafları sizin için yarısı normal formatta alabilir. Böylece kullanmayacağınız fotoğraflara para harcamanıza gerek kalmaz. Tanımlama için tek bir biyometrik yeterli olacaktır. Çünkü verilen fotoğraf tanımlanıp size iade edilecektir. Pasaport ve ehliyet için 2 biyometrik görüntünün kullanıldığını varsayarsak, 4 fotoğraf belgeler için yeterli olacaktır.

Yeni Kimlik Kartı ve Eski Nüfus Cüzdanı Arasındaki Farklar

Yeni kimlik yenileme ücreti hakkında bilgi alındıktan sonra öğrenilmesi gereken bir diğer konu yeni kimlik kartı ve eski nüfus cüzdanı arasındaki farklardır. Yeni akıllı kimlik kartları eski kimlik kartları ile karşılaştırıldığında; Her iki kartta da “seri numarası, T.C. numarası, ad, ad, doğum tarihi, baba, anne adı” gibi bilgiler bulunur. Yeni kartların boyutlarının küçük olması nedeniyle kartın üzerine bazı bilgiler yazılamıyor. Yazılmayan ilgili bilgiler “eski ad, aile, doğum yeri, medeni durum, din, kan grubu, sicil, veriliş nedeni, veriliş tarihi ” olmaktadır. Yeni kimlik kartında “geçerlilik tarihi, cinsiyet, biometrik veriler, ıslak imza” gibi bilgiler bulunuyor. Yeni kimlik kartlarında ” cüzdanı nerede verildi” bilgisi de bulunmuyor.

Yeni Kimlik Kartına Neden İhtiyaç Duyulmuştur?

Yeni kimlik yenileme ücreti hakkında bilgi aldıktan sonra bilinmesi gereken bir diğer konu yeni kimlik kartına neden ihtiyaç duyulduğudur. İlk kimlik kartlarının işlevi oldukça basittir. Kartının kişiselleştirilmesi kabartmalı harflerin sahibinin adı ve kart numarasında yapılmıştır. Ancak plastik kartların yaygınlaşması ile kart tabanlı güvenlik özellikleri ile organizasyon kaçınılmaz hale gelmiştir.

Bunu önlemek için, ilk geliştirme, kartların arkasında manyetik bir şerit olmasıydı. Manyetik şeritli ve kabartmalı kart, en yaygın kullanılan ödeme kartı türü olmaya devam etmektedir. Uygun donanıma sahip olan herkesin manyetik teybe yazılan verileri okuyabilmesi ve değiştirerek üzerine yazabilmesi, manyetik bantta çok bir zayıflık yarattı. Bu nedenle manyetik bant üzerinde gizli tutulması uygun değildir.

Yeni kimlik yenileme ücreti hakkında bilgi alındıktan sonra bakılması gereken bir diğer konu kimlik kartları ile ilgili teknolojik gelişmelerdir. Akıllı kartlardaki ve verilerdeki gelişmeler, yukarıdaki soruna yeni çözümler getirmiştir. 1970’lerde elektronik dünyasında yaşanan büyük gelişmelerin bir sonucu olarak, bir aritmetik işlemci ve veri depolama alanı milimetre kareye sığdırılabildi. Testin tamamlanmasının ardından, akıllı kartın yüksek düzeyde dayanıklılık ve kurcalamaya karşı tüm beklentileri aştığı bulundu.

Yeni Kimlik Kartı Özellikleri

Yeni kimlik yenileme ücreti hakkında edindiğimiz bilgilerin yanı sıra yeni kimlik kartı özelliklerine bakalım. Yeni kimliğe geçiş kesin olduğundan, toplum bu kartların neler yapabileceğini bilmek ister. Şimdi bunlardan bahsedelim: Çip tanımlayıcıların önemli özelliği, daha güvenli olmasıdır. Çünkü birinci bölümde bahsettiğimiz gibi bu kartlara kimlik bilgileri tam olarak yazılmamaktadır. Bu, kimliğe çalınma vakalarında saldırganların daha az bilgiye sahip olduğu anlamına gelir. Bu sayede içerisinde diğer illegal işlemlerin önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

Bu kartlar 10 yıl geçerlidir ve malzemeleri dayanıklı olduğu için yıpranma yoktur. Yeni kimliğin özel olması nedeniyle kart kopyalanamaz. Çipe bağlı olduğu için karttaki bilgiler alınamaz. Bu sayede kimlik hırsızlığının önüne geçilmiş olur.Yeni kimlik yenileme ücreti ile ilgi edindiğimiz bilgilere yeni kimlik kartı çip özelliğini de ekleyelim. Yeni kimlik kartı üzerine birçok farklı bilgi kaydedilebilir. Standartlara göre yeni bir çip kimliği üretilmiştir. Kartla birlikte verilen şifre kayıt masası kioskunda değiştirilebilir ve kişiye özel işlemlere izin verilir. Akıllı kimlik kartı vatandaşların anlaşmalı kamu kurumlarına uzaktan erişmesini sağlıyor. Bu konudaki altyapısı tamamlanmadığı için sistemi kullanamıyoruz, ancak gelecekte PIN kodlarını kullanarak sözleşmeli kamu kurumlarındaki çalışmalarımızı uzaktan işleme alabileceğiz.

Bir önceki yazıda bahsettiğimiz durum bazı uluslararası kuruluşlar için de geçerlidir. Bu konudaki anlaşma hala beklemede. İleri ki dönemde yeni kimliğin hem ehliyet hem de kart görevi görebileceğini düşünüyoruz. Bu sayede birçok tek kartlı işlemi gerçekleştirebiliriz. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kartın çipinde depolanan miktarın artabileceği söyleniyor.

Yeni kimlik Kartı 6 Haneli Pin kodu

Yeni kimlik yenileme ücreti hakkında edindiğimiz bilgilerin yanı sıra yeni kimlik kartı 6 haneli pin kodu nedir bakalım. T.C. Vatandaş olan her bireyin özel güvenlik kodu vardır. Bir mühür içinde verilen 6 haneli PIN kodu, kişisel bilgileri ve kişiye özel güvenlik mesajını doğrulamak için kullanılır. Yeni kimlik kartı sayesinde vatandaşlar işlemlerini daha hızlı tamamlayabiliyor.

Yeni Kimlik Parolası bankalarda kullanılabilir. 6 haneli PIN kodu vatandaşların kolayca banka işlemleri yapmasına olanak tanır. Vatandaşlar, noter işlemlerinin, sağlık unvanlarının ve sigorta işlemlerinin kolay gerçekleştirilmesi için şifrelerini doğrulayabilirler. Kimlik kartının en önemli özelliği elektronik imza niteliğinde olmasıdır. Vatandaşlar kimlik şifrelerini tüm elektronik işlemlerinde elektronik fonksiyon üzerinden kullanabilirler.

Yeni kimlik yenileme ücreti ile ilgili öğrendiklerimizin yanı sıra KIOSK uygulamasının ne işe yaradığına bakalım. KIOSK yeni akıllı kimlik kartları yürürlüğe giren yeni bir uygulamadır. Yeni kartların dağıtımı için İlçe Nüfus Müdürlüklerine KİOSK yerleştirildi. Vatandaşlar, ilçelerin Nüfus Müdürlüklerini ziyaret ederek bu cihazları kullanabilirler. Yeni kimlik kartınızın şifresini KIOSK’lardan aktif edebilir veya değiştirebilirsiniz. Şifre işlemleri için kimlik kartınızın yanınızda olması gerekmektedir. KİOSKS, tüm işlemlerinizi kişisel zarfın içinde yer alan PIN kodu ile yapmanızı sağlar.

Yeni Kimlik Kartı Pin Değişikli Nasıl Yapılır?

Yeni kimlik yenileme ücreti ile ilgili sahip olduktan sonra yeni kimlik kartı pin değişikli nasıl yapılır bakalım. Yeni kimlik kartlarının devreye girmesiyle birlikte PIN değişiklikleri ilçelerin nüfus müdürlüklerine yerleştirilen KIOSK cihazları üzerinden yapılabilmektedir. Seçtiğiniz Nüfus Müdürlüğüne giderek kimlik kartı şifre işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

PIN şifresini değiştirmek için yanınızda yeni kimlik kartınızın olması yeterlidir. Değişiklik işlemi için biometrik verilerinizi kullanmanız gerekir. Eski PIN numarası mesaj soruları, biometrik doğrulama yöntemlerinden herhangi birini seçerek 6 haneli PIN şifrenizden şifrenizi kolayca değiştirebilirsiniz. Şifre değiştirme işlemini kendiniz gerçekleştirdiğiniz için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.

Yeni kimlik yenileme ücreti ile ilgili edindiğimiz bilgilerin dışında yeni kimlik kartı pın şifresi hakkındaki bilgilere bakalım. Yeni kimlik kartı talep etmek için şube müdürlüğüne gittiğinizde mutlaka PIN şifresi isteyiniz. PIN kodunu içeren zarfın kapalı olduğundan emin olun, asla açılmamalıdır. PIN kodunuzu değiştirme işlemi için bölge müdürlüklerine başvurduğunuzda, asla kimseden yardım almayın. Yardım istemeniz gerekirse, yeni şifrenizi kimsenin görmediğinden emin olun. Doğum tarihi ve özel günler olarak gibi basit, öngörülebilir sayılar içeren bir parola belirlememeye dikkat edin.

Yeni Kimlik Kartı Kaç Günde Geliyor?

Yeni kimlik yenileme ücreti hakkında edindiğimiz bilgilerden sonra öğrenmemiz gereken bir diğer konu yeni kimlik kartının kaç günde geliyor. Yeni Kimliğini değiştiren veya yeni bir kimlik çıkaracak kişilerin yaptığı bazı adımlar vardır. Bu adımlardan sonra vatandaşlar adına kimlik işlemleri başlayacaktır. Bir kişi kimliğini yenilemek istediğinde, yapılacak ilk şey nüfusun il veya ilçe üyelerinden yeni bir kimlik kartı talep etmektir. Ancak, tanımlayıcılarını, talepte bulunulduktan hemen sonra elde etmek mümkün değildir.

Daha önceki yıllarda hemen kimlik değişiklikleri yapılıyordu. Ancak, yeni akıllı kimlik kartlarında çiplerin bulunması nedeniyle kimlikler hemen alınamayabilir. Başvuru sürecinden sonra, kimlik belgeleri Ankara’daki kimlik basım merkezlerinde ve PTT tarafından kişilerin adreslerine teslim edildikten sonra teslim edilir. Kimliklere ulaşma süresi Ankara’da kişilerin adreslerinin yakınlığına göre değişmektedir.

Yeni kimlik yenileme ücreti hakkında bilgi edindikten sonra kimlik kartı ne zaman gelir ona bakalım. Nüfus müdürlükleri PTT ile anlaşmalıdır. Bu sözleşme nedeniyle kimlik teslim süresi çok kısadır. Kimlikler doğrudan şehirdeki PTT merkezlerinden veya vatandaşların ikamet ettiği mahalleden dağıtılır. Bu işlemler kişilerin talebi doğrultusunda kısa sürede yapılabilmektedir. Kişilerin adreslerine göre değişen bu süre yaklaşık 7 gündür. Genel olarak yeni kimliğinizi yedi gün içinde teslim alabilirsiniz. Bazı vatandaşlar için bu süre biraz artabilir. Bu sürenin uzatılması durumunda vatandaşlar PTT kargodan bilgi alabilir. Bunun dışında ALO 199 numaralı hattı arayarak veriler talep edilebilir.

Kimlik Kartları Neden Kişiye Özeldir?

Yeni kimlik yenileme ücreti hakkında bilgi edindikten sonra kimlik kartları neden kişiye özeldir ona bakalım. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı herhangi bir kişi nüfus kütüğüne kaydedilebilir. Nüfus kütüğüne kayıtlı olduğunu kanıtlamak için kimlik belgesi de özel olarak hazırlanır. Ülkenin vatandaşları o ülkeden bir kimlik alırlar. Kimlik belgeleri vatandaşların durumunu göstermek için kullanılır.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesine kimlik kartı denir. Kimlik belgesi verilen bir kişi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu o tarihte kanıtlayabilir. Vatandaşların kimlikleri kullanılarak nüfus kütüğüne kaydedildiği tespit edilebilir. İçinde özellikle yurt içinde ve yurt dışında kimlik belgeleri çok gereklidir. Kimlik belgesi, vatandaşın soy kütük bilgilerinin tüm bilgilerini içerir. Bu nedenle kimlik belgesinin kişiye özel düzenlenmesi gerekmektedir.

Kimlik Kartı Resmî Belge Niteliği Taşır Mı?

Yeni kimlik yenileme ücreti hakkında bilgi sahibi olduktan sonra kimlik kartı resmî belge niteliği taşır mı bakalım. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları nüfusa kayıtlı olduklarını kanıtlamak için kimliklerini kullanırlar. Kimlik belgeleri Nüfus Müdürlüklerinden alınır. Türkiye Cumhuriyeti doğumlu her vatandaş için bir kimlik belgesi düzenlenir. Yurt dışında ise Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden birimlerden kimlik belgeleri alınmaktadır.

Kanunda belirtilen maddelere göre her yeni doğan Türk vatandaşının doğumda nüfusa kaydedilmesidir. Türk tarihindeki ilk kimlik belgesi Osmanlı İmparatorluğu II. Abdülhamit döneminde uygulamaya konmuştur. Kimlik belgesi talebi Cumhuriyet sonrasında da devam etmiştir. Günümüzde yeni nesil kimlik kartları dağıtılmaya başlanmıştır.

Yeni Kimlik Kartı Sürecinde Geçici Kimlik Kartı

Yeni kimlik yenileme ücreti hakkında bilgi sahibi olduktan sonra geçici kimlik kartı hakkında bilgi alalım. Adından da anlaşılacağı gibi, geçici kimlik kartı, herhangi bir nedenle kimlik kartı başvurusu yaptığınızda başvuru sahibine verilebilecek belgedir. Kişiseldir ve başkası alamaz. Aynı zamanda geçici kimlik belgesi sadece 15 gündür. Daha fazla süre için bu belge kullanılamaz.

Kişi kimliğinin kullanılamaz, kaybolmuş veya yeni bir kimlik oluşturan diğer durumlarda, kişinin mağdur olmaması için verilir. Ayrıca 15 gün içinde aslı ile aynı işlemleri yapabilir. Daha önce yeni bir kimlik talebi yapıldığında uzun süre beklemeden anında alınmaktaydı, ancak bunu yapan vatandaşlarımıza kartlarını yenilemek veya yeniden düzenlemek isteyen yeni başvurular 10 ila 15 gün arasında beklemelidir. Talepten sonra kişinin adresine yeni kimlik belgeleri gönderilir. Bu süreçte geçici bir kimlik belgesi çok önemlidir.

Daha önce geçici kimlik kartlarının kullanım süresini 10 gün olarak belirlemişti. Ancak haksız muamelenin önüne geçmek için yapılan son açıklamalarla bu gecikmenin 15 güne çıktığı bildirildi.

Geçici Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Yeni kimlik yenileme ücreti hakkında bilgi sahibi olduktan sonra geçici kimlik kartı nasıl alınır sorusuna bakalım. Kimliğini kaybeden veya değiştirmek için adım atan kişiler anonim kalır. Cezası nedeniyle seyahat eden belgesiz kişiler geçici kimlik sahibi olmak isterler. Geçici kimlikler, yeni kimlikleri alınana kadar belirtilenlerde yasal olarak kullanılabilir. Geçici kimliklere nasıl sahip olunur, insanların aradığı konulardan biridir. Nüfus Müdürlüğü’ne yeni kimlik başvurusunda bulunurken, kişilerin geçici kimlik talep ettiklerini beyan etmeleri gerekmektedir.

Bildirimle birlikte bir belge teslim edildikten 15 gün sonra hiçbir geçerliliği yoktur. Teslim edilen belge, kişilerin nüfus cüzdanı yerine geçici olarak sahip oldukları belgesidir. Belgeyi kaybetmemeye özen gösterilmelidir. Belgelerin yerine geçen onaylı geçici kimlik belgeleri tarafından belirlenen süre sınırları içinde kullanılmalıdır.

Geçici Kimlik Kartı Nereden Alınır?

Yeni kimlik yenileme ücreti hakkında bilgi aldıktan sonra geçici kimlik kartı nereden alınır bakalım. Geçici kimlik almak isteyenler başvuru sırasında nereden alacaklarını bilmiyorlar. Geçici tanımlayıcılar, tıpkı normal tanımlayıcılar gibi popülasyondan elde edilebilir. Kimliği olmayan kişilerin yeniden kimlik başvurusunda bulunurken geçici kimlik almak istediklerini yetkililere bildirmeleri gerekmektedir. Geçici kimlik belgesi istenmezse kişilere geçici kimlik verilmez.

Herhangi bir hukuki sorun yaşamamak için, kişilerin Nüfus Müdürlüğü’nden geçici kimliklerini almaları gerekmektedir. Geçici tanımlayıcılar kişilere kısa süreliğine kullanmaları için verilir. Belirlenen tarihten sonra kullanmak mümkün değildir.

E-Devlet Kimlik Kartı Uygulaması

Yeni kimlik yenilme ücreti hakkında bilgi aldıktan sonra e-devlet kimlik kartı uygulamasına bakalım. Vatandaşların e-devlet sistemini kullanması için farklı alternatifler bulunmaktadır. E-devlet şifresi, imza elektronik imzası ve internet bankacılığı bu yöntemler arasında yer alırken, vatandaşlar genellikle T.C. kimlik kartı ile işlem yapmayı tercih etmektedir. Vatandaşların e- devlete T.C. kimlik kartlarını girmek için kimlik numaralarını girmeleri gerekmektedir.

Girdikten sonra bilgisayarınıza veya telefonunuza indirdiğiniz kimlik kartı uygulamasına önünüzde görünen kodu girmeniz doğrulama işlemini tamamlamak için yeterli olacaktır. Birkaç saniye sonra sisteme giriş yapacaksınız. Elektronik Kimlik Kartı uygulaması, kullanıcıların telefonlarından bilgisayarlarından oturum açmalarına yardımcı olurken yapmak veya sorgulamak istedikleri işlemleri gerçekleştirmelerini sağlar.

Yeni Kimlik Kartı Son Tarihi

Yeni kimlik yenileme ücreti hakkında bilgi aldıktan sonra yeni kimlik kartı son tarihi hakkında bilgi alalım. Birkaç sene önce eski kimlik kartlarının yenilenerek akıllı kimlik kartlarına dönüştürülmesine karar verildi. Gündemde olan yeni bir kimliğe geçiş için bir süre verildi. Sistem bu yıl çalışmaya başladı. 3 yıllık bir süreç ile çipli kimlik kartların toplumda tamamen kullanılması istendiği söyleniyordu.

Ancak ilgili makamlar bu konuya açıklık getirmiş ve haberin tamamen asılsız olduğu belirtilmiştir. Diğer medya kuruluşlarının sosyal medya hesaplarında açıklanan haberler vatandaşların kafasını karıştırdı. 2019 yılı kimlik kartları basılmazsa para cezalarının ve fiyatının artacağının açıklanmasının ardından, vatandaşlar yaptırım korkusu ile kimlik kartı yenilmesine başladı.

Yeni Kimlik Kartı Şifresi Kullanım Alanları

Yeni kimlik yenileme ücreti hakkında bilgi sahibi olduktan sonra yeni kimlik kartı şifresi kullanım alanları hakkında bilgi alalım. Yeni kimlik parolası, biyometrik kimlik kartı verilerini özel güvenlik ayrıntılarından korumak için kontrol edebilir. Bu kapsamda kamu kurum ve kuruluşlarında ve özel sektörde akıllı kimlik kartı ile yüksek güvenlikli kimlik doğrulaması mümkün olmuştur. Kimlik kartı doğrulama adımları sayesinde ve temassız olarak vatandaşlar birçok hizmet için güvenlik işlemlerini tamamlayabilmektedir.

Banka, noter, tapu, sigorta ve kimlik kartı işlemleri için güvenlik doğrulama süreçleri kolaylıkla entegre edilebilir. Kimlik kartı şifresinin en çok kullanılan özelliği: Elektronik imza altyapılarıdır. Her türlü işlem ve elektronik imza girişleri kimlik kartı şifresi ile anında yapılabilir.

Yeni Kimlik Kartında Seri No Nerede Yazar?

Yeni kimlik yenileme ücreti hakkında bilgi aldıktan sonra yeni kimlik kartında seri no nerede yazar bakalım. Eski kimlik kartları, kimlik kartının seri numarasını içeriyordu. Eski kimlik belgelerinde yer alan “medeni durum, kan grubu, din, doğum yeri, veriliş nedeni, seri numarası ailesi” gibi bilgiler yeni belge kimliğine madde imli olarak dahil edilmemektedir.

Yeni kimlik kartının ön yüzündeki bilgileri bölümünde sadece 11 haneli kimlik numarası, soyadı, son kullanma tarihi, doğum tarihi kimlik kartı seri numarası, vatandaşlık imzası yer almaktadır. Kimlik kartlarının üst kısmındaki cüzdan numarası bilgisi yeni kimlik kartında bulunabilir. Adın, tarihin ve doğum tarihinin hemen altında bulunur. Kimlik kartı seri numarası sayılar ve harflerden oluşur.

Yeni Kimlik Kartında Seri No Nedir?

Yeni kimlik yenileme ücreti hakkında bilgi sahip olduktan sonra seri numarası nedir bakalım. Seri numarası harf ve rakamdan oluşur. Kimlik kartlarında seri numarası ile birlikte 6 haneli bir numara bulunmaktadır. Kimlik seri numarası, kadın vatandaşlar için çift sayıdan oluşurken, erkekler için tek sayıdan oluşmaktadır. Metinler bilgisayarda bulunmayan karakterlerle yazılır. Amaç sahte kartların üretilmesini önlemektir. Seri numarası ile birlikte ağırlıklı olarak elektronik devlet ve vatandaşlık işlemlerinde karşımıza çıkmaktadır.

Eski kimlik kartlarında fotoğrafın hemen altında seri numaraları vardı. Seri numarası N10 gibi bir ve iki haneden oluşurken yeni kimlik kartı numarası altı haneden oluşuyor. Yeni akıllı kartlarda bu sayılar değiştirilmiştir. Yeni kimlik kartlarının biometrik fotoğrafın yanına seri ve sıra numaraları yerleştirilmiştir. Tarihin hemen altındaki bu rakamlar birçok kişinin dikkatinden kaçıyor. Vatandaşların diğer kişisel bilgileri kartın içindeki adresindeki çipin içinde gizlidir ve dışarıdan görülemez. Bu bilgilere sadece e-devlet üzerinden ulaşabilirsiniz.