Yeni Zelanda Hakkında Bilgiler

By | 14 Aralık 2019

yeni zelanda hakkinda bilgiler 300x169 - Yeni Zelanda Hakkında Bilgiler

Yeni Zelanda Hakkında Bilgiler

Yüzde 30’u ormanlarla kaplı Yeni Zelanda veya resmi adıyla Yeni Zelanda Milletler Topluluğu, Güney Büyük Okyanus’ta bir ada ülkesidir.

Yeni Zelanda, bir çok küçük ada ile birlikte iki büyük ana adadan oluşmaktadır. Bu adalar Kuzey Ada ve Güney Adaolarak geçer. Kraliçe 2. Elizabeth, aynı zamanda Kanada gibi bu ülkenin de kraliçesidir.

Kiwi adında kanatsız bir kuş, Yeni Zelanda’nın milli sembolüdür. Yeni Zelanda’nın iki ana dili vardır. Ağırlıklı olarak ingilizce ve yerli halkın konuştuğu Maori dili. Ülkenin en kabalık şehri Auckland, dünyanın en yaşanılır ve güzel üçüncü şehri seçilmiştir.

Dünyanın en uzun yer ismi Yeni Zelanda’daki Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu tepesidir.

Maoriler (Yeni Zelanda Yerlileri) Tamatea’nın “Aşkına flüt çaldığı yer” anlamına gelen bu ismi koymuşlar.

Tabii ki Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinden bahsetmemek olmaz. Bu filmlerdeki şirin köyler, dağ manzaraları ve çoğu sahne bu ülkede çekilmiştir. Sırf filmleri izleyerek bile bu ülkenin ne kadar çekici olduğunu anlayabilirsiniz..

Su ile aranız iyi ise Yeni Zelanda sizin için muhteşem bir yerdir. Ada, 6 bin kilometreden daha uzun bir kıyı şeridine sahip olmakla birlikte ülkenin neresinde olursanız olun, denizden en fazla 128 km uzaklıkta olursunuz.

Önemli bir bilgi olarak; Dünya’da kadınlara seçme hakkı ve toplumsal cinsiyet ilişkilerinde eşitlik hakkı ilk olarak 19 Eylül 1893 yılında Yeni Zelanda tarafından verilmiştir. Yeni Zelanda yüzölçümüne göre Japonya ile neredeyse eşit olmasına rağmen nüfusu yaklaşık 5 milyondur.

Yeni Zelanda’da arabaların direksiyonu sağdadır. Everest dağına tırmanmayı başaran ilk insan Edmund Hillary Yeni Zelanda’lıdır.  Yılandan korkanlar varsa gitmek için bir sebebi de Yeni Zelanda’da hiç yılan bulunmaz.

 

Yeni Zelanda hakkında bilgiler bu kadar.

İzlanda Hakkında Genel Bilgiler yazımızı da inceleyebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir